Domain Yaşı Sorgulama

SEO Araçları

Domain Yaşı Sorgulama


Bir URL girin
Ücretsiz Domain Yaşı Sorgulama

Domain Yaşı Sorgulama Nedir?

Domain Yaşı Sorgulama Aracı, herhangi bir domainin kaç yaşında olduğunu öğrenmenizi sağlar. Herhangi bir alan adının kaç yaşında olduğunu öğrenmek için, aracımızı kullanabilirsiniz. Teknik SEO'nun ücretsiz olarak sunduğu bu aracı, üyelik gerektirmez. Domain yaşı hesaplama durumu, yeni bir domain satın almak isteyenler için büyük önem arz etmektedir. Reglenecek olan alan adının yıllardır kayıt altında olması, yani yaşlı domain olması arama motorlarının gözünde değerli hale gelmesini sağlar. Ayrıca bu tür alan adlarının fiyatları da yaşlarına göre artış göstermektedir. Bu unsurun haricinde ise domain yaşını hesaplamak, alan adının ne kadar süresinin kaldığını gösterecektir. Dolayısıyla siz de sitenizin olası masraflarını bu şekilde öğrenmiş olursunuz.

Domain Yaşı Nedir? Ne İşe Yarar?

Domain yaşı belli bir alan adının kaç yıldır kayıtlı olduğunu gösteren bir ibaredir. Senede bir defa yenilenebilen bu dijital ürünler için, kayıt edildikleri tarihten sonraki her yıl dönümleri için kayıt yenileme işlemlerinin uygulanması gerekmektedir. Bu işlemler uygulanmadığı takdirde söz konusu dijital ürünün sahipliği kaybedilecektir. Sahipliği kaybedilen ürünler ise başkaları tarafından kayıt altına alınabilir.

Bir çoğumuz için domain yaşının ne işe yaradığı bilinmeyebilir, hatta anlamsız da gelebilir. Fakat bu sorunun cevabı arama motorlarının kriterlerinde ve marka bilinirliğinde saklıdır. Günümüzde SEO konusu, domainler için de geçerlidir. Dolayısıyla yıllarca ayakta kalmış bir site ve bu siteye bağlı olan domaine, Google ve diğer arama motorları tarafından öncelik tanınır. Bunun sebebi güvenilirliktir. Domain yaşının büyük olması projenin uzun vadeli olduğu izlenimi bırakacaktır. Ve dahası spam bir site olarak algılanma ihtimali diğerlerine göre çok düşük bir ihtimaldir.

Marka bilinirliği ve itibar yönetimi açısından ise, 100 yıllık bir şirketin henüz yeni yeni bir web site oluşturmas, çağımızdan oldukça geride kaldığının bir göstergesidir. Artık firmalar isimlerini dijital mecralarda yaptıkları çalışmalar ile duyuruyor iken, bu konuda bir hamle yapmamak, tabiri caizse kendi sonunu hazırlamaktır.