Robots.txt Oluşturucu (Generator)

SEO Araçları

Robots.txt Oluşturucu (Generator)


Varsayılan - Tüm Robotlar:  
    
Tarama Gecikmesi:
    
Sitemap: (yoksa boş bırakın) 
     
Robotları Ara: Google
  Google Image
  Google Mobile
  MSN Search
  Yahoo
  Yahoo MM
  Yahoo Blogs
  Ask/Teoma
  GigaBlast
  DMOZ Checker
  Nutch
  Alexa/Wayback
  Baidu
  Naver
  MSN PicSearch
   
Kısıtlanmış Dizinler: Yol köke görelidir ve sonunda bir eğik çizgi içermelidir "/"
 
 
 
 
 
 
   Şimdi, kök dizininizde 'robots.txt' dosyası oluşturun. Yukarıdaki metni kopyalayın ve metin dosyasına yapıştırın.


Ücretsiz Robots.txt Oluşturucu (Generator)

Robots.txt Oluşturucu (Generator) Nedir?

Robots.txt Oluşturucu (Generator) Aracı ile, internet sitelerinizin Googlebot ile daha senkronize çalışabilmesi konusunda web site sahipleri için oldukça faydalı bir araçtır.

Robots.txt dosyası, arama motorlarına ait botların sitenizde daha kolay gezinmesini sağlayan SEO dostu bir yol haritasıdır. Robots dosyası temel olarak arama motoru botlarının herhangi bir web sitesinde erişmesini, indekslemesini istemediği bölümleri göstermektedir. Bunun sebebi niteliksiz sayfaların teker teker Noindex olarak işaretlenmesi yerine, bu dosya aracılığıyla kolayca engellenebilmesidir. Sonuç olarak Robots üzerinde Disallow olarak işaretlenen site dizinleri Arama motoru sonuçlarında görünmeyecektir. Bahse konu dosya sitelerin ana dizininde, her zaman aynı isimde barınmaktadır.Özellikle yeni başlayan bireyler için, Robots.txt dosyasını hazırlamak kolay bir iş değildir. Robot Engelleme Standardı kavramını anlayıp uygulayana dek, çok vakit kaybedilir. Üstelik herşeyin doğru bir şekilde yapılacağı garanti değildir.

TeknikSEO'nun Robots.txt Generator Aracı sayesinde hızlı, kolay ve ücretsiz bir şekilde Googlebot dostu niteliğindeki Robots.txt dosyaları oluşturulabiliyor. Ve dolayısı ile web sitesi olanların, webmasterların işyükü azalıyor. Araçta ayrıca kullanım kolaylığı sunan sade bir arayüz bulunuyor. Aracı kullanmak istiyorsanız tek yapmanız gereken şey, web sitenize ait olan dizinleri girmek, bu dizinlerin arama motorlarının erişimine, açık olup olmayacağını menü aracılığı ile seçmek ve de bu kriterlerin hangi arama motorları için yapıldığını kararlaştırıp, ilgili butona tıklamaktır. Akabinde saniyeler içerisinde robots.txt dosyası kodları hazır ve eksiksiz bir biçimde sizlere sunulacaktır.

Robots.txt Oluşturucu Ne İşe Yarar?

Bahse konu araç ve sağladığı kolaylıklar ile birlikte robots.txt dizini yaratmak adına saatlerinizi heba etmeniz gerekmez. SEO çalışmaları sırasında bilhassa üzerinde durduğumuz bazı sayfaların arama motoru botları tarafınca farkedilmesini arzu ederiz. Bunu sağlamak adına ise arama motoru botlarını çeşitli teknikler kullanarak bahse konu web sitesine çekeriz ve optimize ettiğimiz sayfaların index almasını (dizine eklenmesini) sağlarız. Fakat bu tekniği her sayfa için uygulanması sağlıklı olmamaktadır. Kimi zaman sitemizde yer alan bazı sayfalarımızın arama motorları tarafından erişilmesini ve indexlenmesini istemeyiz. Bunun sebeplerinden birisi Etiket sayfaları vb. gibi niteliksiz sayfaların indexlenerek isim benzerliği olan, nitelikli yazı sayfalarının veya statik sayfaların önüne geçme ihtimalidir. Ek olarak niteliksiz sayfalar 'Hemen Çıkma Oranı' istatistiğini de artırarak SEO konusunda zarara yol açmaktadır. İkinci sebep ise, admin paneli gibi afişe edilmemesi gereken kısımların index alarak site güvenliğini riske atmasıdır. Bütün bu sorunlardan uzak olmak adına, robots.txt oluşturucu (robots.txt generator) aracı kullanılarak üretilen kodlar, web sitesinin ana dizininde yer bulan robots.txt isimli dosyanın içine kaydedilmesi yeterli bir çözüm sunacaktır. Şayet sitede böyle bir dosya yer almıyor ise,oluşturmanız gerekmektedir. Robots.txt dosyası oluşturmak için bilgisayar üzerinde açılan metin belgesinin içine sitemiz aracılığıyla alınan kodlar eklenmelidir. Ardından TXT uzantılı bir şekilde kaydedilip FTP üzerinden sunucuya aktarılmalıdır. Dosyanın 'Robots' isminde olmasına da dikkat edilmelidir.