XML Sitemap Oluşturucu (Generator)

SEO Araçları

XML Sitemap Oluşturucu


Domain giriniz


Değiştirilme tarihi
dd/mm/yyyy
Frekansı değiştir
Varsayılan öncelik
Kaç sayfa taramam gerekiyor?


Crawling...
Bağlantılar Bulundu: 0


        
        

Ücretsiz XML Sitemap Oluşturucu

XML Sitemap Oluşturucu (Generator) Nedir?

XML Sitemap Oluşturucu (Generator) Aracı, web sitenizin arama motorlarında daha sorunsuz bir biçimde indekslenebilmesi için, Google ve benzeri tüm arama motorlarının dostu olan bir XML Sitemap Oluşturmanıza yarar. Bu dosyanızın sitenizde olmaması demek, Google'un ve diğer arama motorlarının sitenizi indexlemesi için, sitenizde bulunan ve yeni eklenen her sayfanın URL'sini Search Console üzerinden 'Dizine Ekleme İsteği' olarak göndermeniz gerektiği anlamına geliyor. Bu işleme eski adıyla 'Google Gibi Getir' denilmektedir. Fakat aracımız üzerinden oluşturacağınız bu dosya sayesinde tek tek yapacağınız manuel işlemleri, otomatik hale getirebilirsiniz. Sitemiz üzerinden indirdiğiniz XML uzantılı dosyayı, herhangi bir dosya transfer protokolü programı ile sunucunuza yükleyiniz. Akabinde harita bağlantısını kopyalayıp, Google Search Console üzerinden, 'Site Haritaları' kısmından yollayınız. Bu şekilde otomatik index alma işlemini sağlayabilirsiniz.

Aşağıda listelenen adımları izleyerek bu SEO Aracı ile web siteleriniz için bir site haritası (sitemap) oluşturabilirsiniz.

 • Web Sitenizin adres çubuğunda da görülen, https:// ibaresiyle başlayan URL'sini yazın ve araçta bulunan tercih ettiğiniz seçenekleri işaretleyin.
 • Akabinde "Sitemap Oluştur" ibareli butonuna tıklamanız gerekmektedir, saniyeler içerisinde yeni oluşturulmuş bir XML sitemap'e yönlendirileceksiniz.
 • "XML dosyası olarak kaydet" seçeneği aracılığıyla ürettiğiniz sitemap'i cihazınıza indirin.
 • Hemen akabinde domain (alan adı) kök dizininize yükleyin. Bu işlemi FTP veyahut Cpanel kullanarak yapmanız mümkündür. İndirdiğiniz dosyayı ana dizine yüklemeniz, bu aşama için yeterli olacaktır.
 • Son aşamada ise Google Webmasterlar Aracı'nın gösterge tablosunu açarak, ilgili kısma sitemap URL'nizi dahil ediniz.

Bahse konu olan tüm söylenilenleri uyguladıktan sonra yapmanız gereken tek şey ellerinizi başınızın arkasına alıp, koltuğunuza yaslanmak olacaktır.

Bir web sitesinin Google aramalarında ilk sıralarda bulunmasını sağlayan unsurlardan ilki site haritasıdır. Site haritası herhangi bir internet sitesinde yer alan ürün, hizmet veya kategori, post gibi bağlantıları bütünüyle içermektedir. Bahse konu bağlantılar google adına yüklendiği zaman ise site haritası tanımlanmış olacaktır. Akabinde arama motorlarının lideri olan google firmasının sahibi olduğu site yöneticisi araçlarına kayıt olunmalıdır. Bu aşamadan sonra ise kişiye özel olarak üretilip sunulan doğrulama kodu, uygun olan yöntemlerden biri kullanılıp onaylanmalıdır.